Vine

vine-secrets-thumbnail

Vine [vajn] patří mezi ty novější sociální sítě a možná tedy tuto sociální síť neznáš. Byla založena až v roce 2012 a ještě téhož roku byl odkoupen Twitterem. V té době fungoval jako beta verze a oficiálně byl spuštěn až v roce 2013. Twitter už tenkrát tušil, že jeho popularita bude obrovská, takže to byla správná investice. Půl roku po spuštění bylo na Vine registrováno 13 milionů uživatelů, kteří nahráli 2 000 krátkých videí každou hodinu. Mezi hlavní skupinu uživatele patří zejména mladí uživatelé, třeba jako jsi ty, takže tam najdeš spoustu zábavných ale i zajímavých videí. Jestli se chceš ale zaregistrovat, musíš si nejprve stáhnout do svého telefonu aplikaci Vine, kterou najdeš na Google Play. Jako každá sociální síť je ale až od 13 let, takže by si to měl nejdříve probrat s někým dospělým, jestli je to pro tebe vhodné.

A čím je vlastně Vine  jiný, že je tak úspěšný? Na rozdíl od jiných sítí umožňuje svým uživatelům krátká videa (neboli „vines“) nahrávat přímo z mobilního telefonu, sdílet je s dalšími uživateli, objevovat je, komentovat. Heslem Vine je „Share life in motion “ (sdílej život v pohybu), což můžeme chápat jako zachycování těch správných momentů ve chvíli, kdy se dějí a díky dnešním dotykáčům tyto momenty zachytit opravdu můžeme. Specifikem těchto krátkých videí je jejich délka. Každé video má maximálně 6 sekund a vystavené na sociální sítí Vine se přehrává automaticky v nekonečné smyčce. Vine povoluje pouze šesti vteřinová videa z toho důvodu, že uživatel musí umět zachytit ten pravý okamžik, pointu svého videa. Během natáčení ale v klidu můžeš natáčení pozastavovat a výsledný vine tedy může být složen i z několika scén. Pro představu se můžeš kouknout třeba na tohle video.

vineVelmi často se Vine přirovnává k Instagramu. Jak svým zaměřením, funkcemi, tak i vzhledem.Stejně tak tedy funguje i jeho internetová stránka. Videa lze prohlížet, komentovat a další, ale nelze je z počítače nahrávat. Vine se tak snaží zajistit opravdovou a neupravenou realitu, ten správný moment, který je na videích zaznamenán. Využití Vine je různé. Někdo natáčí krátká videa dokumentující jejich život, jiní se zajímají o natáčení aktualit z místa, kde žijí a někteří uživatelé se snaží ostatní pobavit skrze zábavná a provokativní videa. A jak využíváš Vine ty?

I naše Středisko má Vine, zatím ale spíš sledujeme ostatní, než že bychom tvořili vlastní :) Najdeš nás tady.

1 Komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.