Co to jsou sociální sítě

Taky všude kolem sebe slyšíte pojem „sociální sítě“? Každý si to vysvětlujeme jako Facebook, Instagram nebo Snapchat. Ale co vlastně znamená to slovní spojení sociální+sítě?

Sociální sítě máme vlastně i v reálném životě. Před nástupem internetu nikdo ani o jiných sociálních sítích, nežli o těch ve společnosti, nemluvil. Dneska je to spíš naopak. Sociální sítě jsou souborem vztahů mezi námi a našim okolím. Do sociálních sítí patří naši kamarádi, rodina, spolužáci, škola, ale i třeba město, ve kterém žijeme nebo všichni Češi jako národ. Jelikož jsou sociální sítě výtvorem člověka, jsou naplněny také typickými vlastnostmi každého z nás, stačí se nad nimi zamyslet a víte, které máme na mysli.

Předtím, než se objevil MySpace nebo Facebook, spolu lidé komunikovali tváří v tvář a komunikující byli spolu na jednom místě v určitý čas. Dnes, právě díky internetovým sociálním sítím, můžeme komunikovat s kýmkoli, kdekoli a kdykoli. Nezáleží na tom, jestli sedím vedle svého kamaráda na lavičce v parku, nebo si s ním píšu po cestě ze školy, zatímco on ještě dojídá oběd ve školní jídelně. Pokud umíme cizí jazyky, můžeme se spřátelit i s lidmi na druhé straně zeměkoule.

Díky sociálním sítím máme i jedinečnou možnost velmi rychle informovat všechny naše přátele o tom, co se v našem životě děje. V tom jsou internetové sociální sítě charakteristické. Je to velmi rozmanité místo, neboť každý z nás je jedinečný, má jiné zájmy, jiné dovednosti, žije v jiné kultuře.

Sociální sítě zrcadlí náš život: co děláme, s kým se stýkáme, koho známe, kdo nebo co nás zajímá a kdo se zajímá o nás. Jsou ale jenom jeho doplňkem. Přestože naše aktivita na sociálních sítích může výrazně ovlivnit náš život, není to ale místo, kde se náš skutečný život odehrává.

Sociální sítě jsou super. Jaký fotky bychom tam ale dávali, kdybychom nešli s kamarády ven?